Дитина обманює. Як реагувати?

Дата: 7 лютого 2020 о 07:40, Оновлено 23 лютого 2021 о 23:49

Буває, на консультаціях батьки задають питання: "Чому моя дитина обманює мене?". А я завжди ставлю зустрічне: "А кого зазвичай обманюємо ми - дорослі?".

У ситуаціях з дітьми дуже допомагає, коли ми переводимо ці ситуації на відносини між нами - дорослими. Кого найчастіше обманюють? Того, чия реакція не сподобається, того, хто своїми реакціями на правду відбиває все бажання бути відвертим, того, хто нам не байдужий і нам важливо, що він про нас думає. Це одна з гіпотез.

Як бути, якщо гіпотеза підтвердиться? Батькам варто відстежити свої реакції на думки їхніх дітей. Якщо батьки спокійно сприймають все сказане дитиною, без емоцій розчарування або надзвичайного занепокоєння, якщо батьки в бесіді направляють дитину правильними запитаннями, а не в паніці, вимагають терміново змінити думку, то дитина буде відчувати безпеку і бажання ділитися своїми думками.

Буває діти, також, як і деякі дорослі, можуть додавати трохи уяви, можливо, через те, що хочеться справити враження, зацікавити, заінтригувати і так далі. Деякі дорослі теж так роблять, коли хочеться викликати якісь емоції у співрозмовника.

Як бути, якщо і ця гіпотеза підтвердиться? Тут можна перенаправити бурхливу уяву дитини. Пограти з нею в театр (де вона буде писати сценарії і придумувати ролі для персонажів), пограти з нею в репортера (де вона буде придумувати коли, де і що сталося), пограти в мудру сову (дитина в ролі сови, яка роздає поради, а батьки в ролі "чомучки"). Також, можливо, дитині просто нудно. Тоді, батькам варто просто оточити дитину різними заходами і зустрічами.

Також, краще познайомити дитину з таким явищем цього світу, як брехня. Що це означає? Дитина повинна знати, що може статися, якщо вона буде часто говорити неправду. Які наслідки? Що думатимуть про неї дорослі і діти? В які неприємні ситуації вона може потрапити? І так далі. Але, це все дітям підноситься у вигляді ігор і казок. Тільки таким способом їх психіка, особливо до 6-7 років, сприймає певні принципи і постулати.
Також, важливо, вибирати відповідний час. Рано вранці або пізно ввечері, перед сном. Саме в цей час психіка дитини стає як ГУБКА.